עבודה בחו"ל

עבודה ביפן

עבודה בחו"ל
עבודות בשלל תחומים ומקצועות!
הצעות עבודה בכל רחבי העולם
לעבוד בצורה חוקית, מקצועית ומהנה
המיקומים האטרקטיביים והחזקים ביותר!
יפן, או כפי שמכנים אותה "ארץ השמש העולה", היא מדינה עם היסטוריה מרתקת ועתיקת יומין והווה לא פחות מעניין, מישירה מבט בגאווה אל העתיד ומצליחה לשלב מזרח עם מערב, ישן וחדש בצורה מושלמת להפליא. "ארץ שמונת האיים הגדולים", שם כינוי נוסף ליפן שניתן לה היות והיא מורכבת משרשרת של שמונה איים הרריים, מושכת אליה המוני תיירים מידי שנה ולא מעט ישראלים רואים בה כיעד נפלא של עבודה בחו"ל ומחליטים לחפש עבודה ביפן.

לאחר מלחמת העולם השנייה, החלה ביפן התפתחות כלכלית מואצת וכיום היא נחשבת לאחת המעצמות החזקות והמתקדמות בעולם מבחינה כלכלית, טכנולוגית ותעשייתית. כלכלתה היא השלישית בגודלה אחרי ארה"ב וסין, והמטבע המקומי, הלוא הוא הין, הוא המטבע השלישי הנסחר בעולם.

מצב זה הפך את יפן, בנוסף להיותה יעד תיירותי אטרקטיבי, גם ליעד רווחי לעבוד בו. עבודה ביפן הפכה ליותר ויותר פופולארית בקרב ישראלים צעירים, שהחלו לראות בה כיעד אלטרנטיבי למדינות כמו ארה"ב ובריטניה, בעיקר בגלל הייחוד התרבותי והפוטנציאל הכלכלי הגדול.

יפן ידועה הרבה בזכות התרבות הייחודית שלה, המנטליות, אורך הרוח, הנימוסים וההליכות של האזרחים ומוסר העבודה הגבוה בה. עיר הבירה של יפן היא טוקיו, עיר אורבנית מערבית מפותחת ומתקדמת.

הצעות עבודה

ראשית, בדומה להצעות עבודה בחו"ל במדינות אחרות, גם ביפן פועלות שפע של חברות ישראליות המשווקות מוצרים מגוונים, אם כי מדובר פחות בציורים ומוצרי קוסמטיקה ויותר בתיקים, תכשיטים ואביזרי אופנה אחרים. כמו כן, העבודה לא מתבצעת בקניונים או מדלת לדלת כי אם בדוכני רחוב בערים גדולות יותר ופחות. מקומות עבודה ביפן לא מוגבלים רק למכירות וניתן למצוא עבודות מעניינות ורווחיות נוספות, שהנפוצות בהן הן עבודות ברמנות עבור גברים ועבודות בתור גיישה (מארחת מסורתית) עבור נשים. נתמקד כאן בתחומים הנ"ל.

עבודה בעגלות (באסטות)

כאמור, במסגרת עבודה בעגלות ביפן מוכרים בעיקר פריטי אופנה ותכשיטים, אביזרים לטלפון ואחרים. העגלות הן למעשה באסטות מעוצבות שלרוב ממוקמות ברחובות הומי אדם ובתוך אזורי הבילוי.

בד"כ העבודה היא בערים הגדולות, אך ישנן חברות שמחליטות דווקא להתמקם באזורים כפריים, שם המוצרים מעוררי עניין לתושבים המקומיים והתחרות פחות גדולה.

גיישה ביפן

עבודה בתור גיישה ביפן מתאימה לנשים צעירות. גיישה למעשה היא אשת שיחה ובידור שכישוריה הם בין היתר ריקוד, נגינה ושירה. זו עבודה רווחית מאוד אך גם לעיתים עלולה להיות מפוקפקת ולכן, חשוב לבחון את כל תנאי העבודה מול החברה שמעסיקה אתכן.

עבודה במלצרות

עבודה ביפן במלצרות דומה לכל עבודת מלצרות אחרת, אך להבדיל – ביפן דרושה בעבודה מסוג זה צייתנות יתרה, סבלנות, משמעת עצמית ומוסר עבודה גבוה.

עבודה חוקית

כיוון שקשה עד בלתי אפשרי לקבל אשרת עבודה חוקית ביפן, לרוב, העבודה נעשית בצורה לא חוקית, כאשר בזמן הנחיתה בשדה התעופה של יפן, פקידי ההגירה מחליטים האם לאשר ויזת כניסה או לא. אם מתעורר בקרבם חשד כי הגעתם בכדי לעבוד באופן לא חוקי, הם יסרבו לאשר את הויזה, ישלחו את המגיעים החדשים למעצר בשדה התעופה ומשם חזרה הביתה.

לכן, לפני שטסים לעבוד ביפן חשוב להתכונן כהלכה ולהיראות עד כמה שניתן כמו תיירים, שזה כולל אישור הזמנה של חדר במלון, תכנון טיול וכד'. לאחר שעברתם את פקיד הויזה - השמיים הם הגבול.

תנאי עבודה ביפן

שעות העבודה משתנות בהתאם לסוג העבודה ולאזור בו עובדים. בעבודה בעגלות, במידה והדוכן בו עובדים נמצא באיזור בילויים אז לרוב העבודה מתחילה בשעות הערב המוקדמות ונמשכת עד לאמצע הלילה. לעומת זאת, בעגלות הממוקמות בקניונים או ברחובות הומי אדם יום עבודה מתחיל בשעות הבוקר ומסתיים אחה"צ.

שכר העבודה במכירות מבוסס על עמלות ואחוזי מכירה. באירוח (גיישה) ובעבודה במלצרות השכר העיקרי מגיע מטיפים. כמו כן, המשכורת משולמת ביינים – המטבע הרשמי, שכאמור הוא המטבע השלישי הנסחר בעולם.

ראוי לציין שהמחייה ביפן בהשוואה לשאר העולם יקרה יחסית. מעסיקים רבים דואגים למגורים מסובסדים לעובדים בסמוך למקום העבודה וישנן חברות אשר נוטלות חלק בהוצאות המחייה והנסיעות.

המנטאליות, אורח החיים והתרבות היפנית

עבודה ביפן היא הזדמנות נהדרת להכיר תרבות מופלאה ומנטאליות שונה לגמרי מהתרבות המערבית. זו תרבות עם חוקים ומאפיינים ייחודיים וכל זר המבקש לחיות ולעבוד ביפן, רצוי שילמד להכיר אותה ולהסתגל אליה.

היפנים ידועים בתור אנשים שקטים, עדינים, מאופקים ומנומסים בצורה בלתי רגילה, והם מצפים שאלו שמדברים איתם יתנהגו בצורה דומה. לכן, כאשר אתם פונים ללקוח השתדלו שזה יהיה בדרכי נועם, בנימוס והוסיפו אף קידת ראש קטנה לאות כבוד. זכרו - שיטת מכירה אגרסיבית מדי והתנהגות קולנית וגסה יכולה להבריח לקוחות.

לגבי מחסום השפה היו רגועים, רוב היפנים דוברים אנגלית ברמה טובה. מובן שאין צורך לדעת יפנית על בוריה, אך זהו יתרון משמעותי להיות בעל יכולת לנהל שיחה בסיסית וזה נותן לעובדים גם יתרון וגישה נוחה יותר לתקשר עם המקומיים במהלך עבודה ביפן.