עבודה בחו"ל

לימודים בחו"ל

עבודה בחו"ל > לימודים בחו"ל
עבודה בחו"ל
עבודות בשלל תחומים ומקצועות!
הצעות עבודה בכל רחבי העולם
לעבוד בצורה חוקית, מקצועית ומהנה
המיקומים האטרקטיביים והחזקים ביותר!
הסיבות לצאת ללימודים בחו"ל הן רבות ומגוונות. ישנם ישראלים בעלי אזרחות נוספת שעבורם ללמוד במדינה שבה נולדו או בה נולדו הוריהם זה הדבר הטבעי ביותר לעשות. אחרים נוסעים לשנת לימודים או יותר כדי להשתלם במקצוע מסויים או להשלים תארים מתקדמים. ויש גם מי שמגלים עד כמה, בחלק מהמדינות בחו"ל, לימודים זה דבר פשוט ואפילו זול ביחס לישראל.

אלא שכמו כל דבר, לימודים בחו"ל זה גם הליך מסובך: איך בדיוק יראו הלימודים קשור להרבה פרטים קטנים כמו מה לומדים, מהי המסגרת האקדמית ללימודים, באיזו מדינה ומה הקשר שלכם אליה ולשפה המדוברת.

לימודי תעודה בחו"ל

בחו"ל, שלא כמו בישראל, ישנן מדינות שבהן "מקצוע" נחשב מכובד גם בלי תואר אקדמי, ולימודים מקצועיים יכולים להימשך יותר מתואר ראשון או להיות יקרים מאוד, אבל לא בהכרח. לימודי תעודה קשורים במסורת הכשרת עובדים בתחומים השונים בכל מדינה ומדינה וגם במוסדות מקצועיים בינלאומיים.

למשל, ידוע שצרפת היא אחד המקומות המועדפים ללימודי שפים, אבל מוסד לימודים צרפתי כמו ה"קורדון בלו", שמעניק תעודה ונחשב יוקרתי, מחזיק סניפים לא רק בצרפת אלא גם באוסטרליה ואנגליה. כדי לדעת באיזה סניף מומלץ ללמוד צריך לדעת קודם באיזה תת תחום מעוניינים להתמחות. בדומה לכך ישנן דקויות רבות בכל תחום לימודים בחו"ל ובהתאם למדינה ולמסורת ההכשרה והלימוד שלה בתחום.

לימודי פסיכותרפיה

לימודי פסיכותרפיה צמחו באוסטריה ביחד עם פרויד בסוף המאה ה-19. כיום התחום מסועף לתתי-התמחויות רבות וניתן ללמוד כל אחת מהן. מכוני פסיכותרפיה, מחלקות לפסיכולוגיה ומוסדות לימוד אחרים שמציעים לימודי תעודה והשתלמויות מקצועיות קיימים במדינות שונות. סוג ההכשרה משתנה ממדינה למדינה ובהתאם לסוג הפרקטיקה: לימודי פסיכואנליזה, פסיכותרפיה ופסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה רפואית או טיפולית, פסיכולוגיה באוריינטציה יונגיאנית, הוליסטית, טיפול התנהגותי קוגניטיבי וכן הלאה.

תחום בריאות הנפש מפותח בצרפת, שם קיימים מוסדות רבים שמספקים לימודי העשרה בפסיכואנליזה דווקא, שכיום אינה נחשבת התמחות מבוקשת או ממוסדת ואין הרבה מה לעשות איתה בישראל. מי שמעוניין בתואר ראשון בתחומי הפסיכותרפיה יכול לשקול לימודים בחו"ל בכל אחת מהאוניברסיטאות המובילות בכל מדינה מערבית מתקדמת.

לימודי עיצוב פנים

לימודים בחו"ל שהתמחותם עיצוב פנים אינם דומים בהכרח לנעשה בישראל. אצלנו מדובר בתחום חדש יחסית אך ישנן מדינות בעלות מסורת ארוכה של הכשרה ולימודים בתחומי האמנויות והעיצוב. כתוצאה, ישנם מוסדות לימוד רבים בחו"ל שמציעים תואר ראשון או שני בעיצוב או באמנות, כאשר חלק מהלימודים הם לימודי עיצוב פנים או שהסטודנטים יכולים לבחור בעצמם את הקורסים כך שילמדו למעשה את תחום עיצוב הפנים.

מדינות שבהן התחום נחשב מפותח הן מדינות סקנדינביה, הולנד, איטליה, ארצות הברית, אנגליה ויפן. בנוסף ניתן למצוא כמעט בכל עיר גדולה בחו"ל בית ספר המתמחה בעיצוב פנים ומציע מסגרות לימודים שונות של לימודי תעודה או תואר.

קורסים מקצועיים

השתלמויות שונות וקורסים מקצועיים הם חלק מדרכו המקצועית של כל אחד. גם כאן חו"ל מציעה אפשרויות שלא קיימות בארץ. בין אם מדובר בצעד הראשון לקראת קריירה או בהשתלמות שנעשית תוך כדי התבססות מקצועית, ישנם מרכזים רבים בחו"ל שנחשבים מובילים בעולם, כל אחד בתחומו. למשל בצרפת ישנם ה- grandes écoles שנחשבים מוסדות לימוד מקצועיים וסופר-יוקרתיים בתחומים שונים, בארה"ב ישנם מכונים מובילים לחקר סרטן, וכן הלאה.

כצעד ראשון יש לברר איך נקרא הגוף האחראי על הכשרה מקצועית במדינה בחו"ל בה מעוניינים ללמוד, ולאסוף פרטים על תחום הלימודים המבוקש. כאשר מדובר בהשתלמויות מקצועיות, הידע לגבי היכן כדאי ללמוד מגיע מאנשים שחזרו מלימודים בחו"ל, מקולגות ומהסביבה המקצועית הנוכחית.

לימודי תואר ראשון

מבין כל האפשרויות השונות של לימודים בחו"ל, לימודי תואר ראשון הם המעשיים ביותר. כל עוד מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל מכירה במוסד הלימודים הנבחר בחו"ל, התואר הראשון – במיוחד בתחומים פרקטיים כמו משפטים, רפואה או הנדסה – מאפשר לחזור לארץ עם סיום הלימודים ולהתחיל לעבוד מיד, ולפעמים אפילו להעביר את שנת ההתמחות (למשל ברפואה) לישראל, תוך כדי הלימודים.

לימודי משפטים

לימודי משפטים בחו"ל יכולים להיעשות במוסדות אקדמיים שונים: אוניברסיטאות, מכללות ואפילו בתי ספר מקצועיים. אופן הכשרתם של משפטנים ועורכי דין משתנה ממדינה למדינה, אך מקובל כיום שהדרך הטובה ביותר להיכנס לתחום זה הוא דרך לימודי תואר ראשון מסודרים.

לעתים ההתמחות היא חלק מהלימודים ולעתים, כמו למשל בארה"ב, היא איננה חובה. חשוב לדעת שבתחום זה יש צורך לשלוט היטב בשפה בה מתקיימים הלימודים מאחר ומדובר על הרבה מלל והרבה מאוד קריאה של פסקי דין, סעיפים ונימוקים.

לימודי משפטים לתואר ראשון בחו"ל אפשר ללמוד באוניברסיטאות מובילות כמו ייל והרווארד, במכללות ואוניברסיטאות מקומיות בארה"ב, וכן באנגליה, אוסטרליה ומדינות אחרות.

לימודי רפואה

לימודי רפואה הם מהתחומים הנדרשים של לימודים בחו"ל. מקצוע הרפואה מבוקש מאוד ואחד היתרונות הבולטים הוא שהלימודים לא מצריכים שליטה בשפה זרה מאחר ורובם מתקיימים באנגלית או כוללים מונחים טכניים ואחרים בעלי שמות בינלאומיים. לכן אם האנגלית שלכם לא ברמה מספקת, זה הזמן להשקיע בקורס לימוד אנגלית.

לתואר ראשון ברפואה (MD) ניתן ללמוד באוניברסיטאות רבות בעולם, ועבור ישראלים ישנם שני מוקדי משיכה בחו"ל לתחום זה: אחד, אוניברסיטאות יוקרתיות ומתוקצבות, שמרוכזות בארצות הברית ובמדינות מערביות מפותחות. מוקד משיכה שני הוא אוניברסיטאות שתנאי הקבלה אליהן נוחים יותר מאשר תנאי הקבלה ללימודי רפואה בארץ וכן שכר הלימוד והמחיה נחשב זול. אלו הן מדינות מזרח אירופה – צ'כיה, סלובקיה, הונגריה, פולין וכן הלאה, כמו גם איטליה.

לימודי הנדסה

כמו רפואה, גם הנדסה היא תחום שבו השפה לא משחקת תפקיד חשוב ולכן נוח ללמוד אותו בחו"ל. בנוסף זהו תחום נדרש בעולם ובישראל כך שיש בו תעסוקה. בהקשר של לימודים בחו"ל והכשרת מהנדסים, המדינות המובילות הן בריטניה, אוסטרליה, ארצות הברית, קנדה וגרמניה. ניתן ללמוד הנדסה לתואר או לעבור הכשרה מקצועית אך בכל מקרה יש לשים לב שאופן ההכשרה במדינה בה בוחרים ללמוד לימודי הנדסה בחו"ל תואם את דרישות שוק העבודה בארץ.

איפה ללמוד בחו"ל?

השאלה איפה כדאי ללמוד בחו"ל תלויה בשלושה משתנים:
  • מהו תחום הלימוד המבוקש?
  • מהי המסגרת התקציבית?
  • מהם נתוני הפתיחה איתם מגיעים ללימודים? (רמת ידיעת שפות, ציוני מבחנים רלבנטיים, ניסיון קודם, תואר קודם – וכן הלאה).

ישנן מדינות שנחשבות מוקדי משיכה לצורך לימודים בחו"ל. חלקן, בגלל שמדובר במדינות עשירות ומתקדמות שמשקיעות במחקר, פיתוח והשכלה. וחלקן, בגלל שיש בהן אוניברסיטאות שמציעות לסטודנטים הנקלטים בהן תנאי קבלה נוחים ולימודים זולים או אפילו בחינם.

לימודים בארה"ב

ארה"ב נחשבת מובילה מבחינת סטנדרטים של איכות, בכל מה שקשור ללימודים בחו"ל. ראשית, לכל מדינה בארה"ב יש אוניברסיטה משלה (לפחות אחת, ובנוסף ישנם מוסדות אקדמיים ייחודיים במדינות רבות), כך שמדובר בהיצע רחב מאוד. שנית, ההשקעה בתחומי המחקר בארה"ב היא עצומה ומגוונת.

מי שמגיע ללמוד בארה"ב מגיע לסביבה המתקדמת ביותר במרבית התחומים. אם זה רפואה או הנדסה, תהיה בסביבת הלימודים נגישות למכשור ולטכנולוגיות המתקדמות ביותר. אם זה משפטים או תחום מילולי, תהיה נגישות למאגרי המידע הנרחבים והמקיפים ביותר.

מאחר ומדובר בסביבה אקדמית מובילה, הציפיות מהסטודנטים הן בהתאם – התחרותיות גבוהה מאוד וההשתלבות בלימודים בארה"ב, במיוחד במוסדות היוקרתיים, מיועדת למצטיינים. הקבלה למוסדות לימוד בארה"ב מותנית בציון במבחן הרלבנטי לתחום הלימודים (GMAT , TOFEL  ומבחנים אחרים).

לימודים באיטליה

מסיבות אחרות, גם איטליה הפכה ליעד מבוקש ללימודים בחו"ל. יש בה מבחר של תוכניות לימוד אטרקטיביות לישראלים, שמעדיפים ללמוד בחו"ל בגלל תנאי הקבלה והלימוד הבלתי אפשריים בארץ. איטליה מציעה מגוון מוסדות אקדמיים ותוכניות לימוד בתחומי העיצוב והרפואה בעיקר. בחלקם הלימודים מתקיימים באנגלית ובחלקם באיטלקית. שכר הלימוד נחשב זול ותנאי המחיה נוחים וזולים. כדי להתקבל ללימודים באיטליה יש צורך לעבור מבחן שנקרא אלפא טסט ובחלק ממוסדות הלימוד יש גם צורך להגיע לרמה נדרשת בשפה האיטלקית.

לימודים באוסטרליה

אוסטרליה הפכה באחרונה ליעד נחשק ללימודים בחו"ל, הודות להשקעה מצטברת במערכת ההשכלה הגבוהה המקומית. משתלם ללמוד בה את תחומי העיצוב, לימודי שף, פסיכולוגיה, מנהל עסקים, מדעי המחשב, ביולוגיה ימית ועוד מספר תחומים. לא משתלם לנסות להתקבל ללימודי רפואה באוסטרליה מאחר וקיימת הגבלה חמורה בתחום זה על מכסת הסטודנטים הזרים המותרת. כדי להתקבל ללימודים באוסטרליה יש צורך בציון ממבחן IELTS ובחלק מהמוסדות יש צורך גם בציוני תעודת בגרות.

שכר לימוד ומלגות

אחד השיקולים בבחירת לימודים בחו"ל הוא שכר הלימוד, שנחשב זול מאוד בחלק מהמוסדות בחו"ל ויקר מאוד באחרים. ככלל, ישראלים שמגיעים ללמוד בחו"ל יכולים להיעזר בגופים שמעודדים סטודנטים יהודיים, בגופים שמעודדים סטודנטים מהמזרח התיכון או בגופים שמעודדים סטודנטים זרים בכלל, על בסיס מצב סוציו-אקונומי או על בסיס הצטיינות.

לרוב, גופים שמעניקים מלגות יעמידו סטנדרטים ברורים לקבלת המלגה. מאחר ומדובר באפשרויות רבות יש צורך לבדוק בהתאם ליכולת הכלכלית, לתחום הלימודים המבוקש ולמיקום הלימודים, אילו אפשרויות קיימות לקבלת מלגות בחו"ל.

עבודה בחו"ל עם לימודים

אפשרות נוספת לדאוג למצב הכלכלי בזמן הלימודים היא לשלב לימודים בחו"ל עם עבודה. ויזת סטודנט ליעדים רבים בחו"ל כוללת בתוכה אשרת עבודה, גם אם מוגבלת: סטודנטים זרים מוגבלים הרבה פעמים בשעות העבודה החודשיות או השבועיות המותרות להם, ולכן לא תמיד סטודנט ישראלי שלומד בחו"ל רשאי לעבוד במשרה מלאה. מגבלה נוספת יכולה להיות על השכר או על מיקום העבודה: למשל, אין היתר לעבוד מחוץ לקמפוס. עם זאת, ישנם יעדים או מצבים בהם לא קיימת הגבלה על עבודה או שתנאי העבודה מאפשרים בכל זאת להגיע למשכורת טובה שתומכת בסטודנט בזמן הלימודים בחו"ל.